Ako na kvalitný spánok

Spánok je veľmi dôležitou základnou ľudskou potrebou, ktorú napriek tomu mnohí z nás pravidelne zanedbávajú. Či už bdiete kvôli zaujímavému seriálu, novému hobby alebo neúprosným termínom, vaše telo jeho nedostatkom vážne trpí. Čo teda robiť, aby sa to zlepšilo?

Prečo je spánok dôležitý

Kvalitný spánok je podstatný pre správne fungovanie celého organizmu. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že počas noci naše telo len oddychuje, nie je to celkom tak. Počas jednotlivých fáz spánku sa zvyšuje prekrvenie svalov a posilňuje sa imunitný i srdcovo-cievny systém. Pracuje aj mozog, ktorý upevňuje a triedi spomienky, a zároveň regeneruje rozumové funkcie. Okrem toho sa nám do tela uvoľňujú dôležité hormóny. Medzi nimi napríklad rastový hormón, ktorý má na starosti regeneráciu a rast tkanív.

blog-spanok-1

Benefity kvalitného spánku

Pravidelný a zdravý spánkový režim má vplyv nielen na fungovanie organizmu, ale tiež na vašu fyzickú výkonnosť, pozornosť a sústredenosť. Oddýchnutí tak toho dokážete zvládnuť oveľa viac, či už v práci, pri športe alebo počas bežných každodenných činností. Kvalitný spánok môže pomôcť dokonca aj pri chudnutí. Výskumy dokázali, že ľudia, ktorí chodili skôr spať, sa efektívnejšie zbavili prebytočného tuku a cez deň boli menej hladní.

Čo sa deje ak spánok nie je dostatočný?

Určite sa už každý z nás osobne stretol s nejedným negatívom, ktoré nedostatok spánku prináša. Únava, vyčerpanie, zlá nálada, nedostatočné sústredenie, vyššia chybovosť či strata chuti do jedla sú len niektoré z nich. Dlhodobé zanedbávanie kvalitného spánku často zapríčiňuje aj vznik depresií, úzkostí a rôznych iných psychických porúch. Rovnako mu môžeme pripísať problémy s kolísajúcou váhou, obezitou a vysokým krvným tlakom. Nedostatok spánku má dokonca vplyv aj na náchylnosť k vytváraniu závislostí.

Ako zlepšiť kvalitu spánku

V nasledujúcich odsekoch sme si pre vás pripravili niekoľko typov, ktoré vám môžu pomôcť na ceste k zdravšiemu spánkovému režimu. Ak však máte dlhodobé problémy s nespavosťou či častým budením, neváhajte navštíviť odborníka.

Paplón z ovčej vlny pre lepší spánok

Pohodlie pri spánku je veľmi dôležité a má významný vplyv na jeho kvalitu. Preto rovnako ako kvalitný matrac, je pre správny spánok potrebná vhodná prikrývka. Paplón z prírodnej ovčej vlny vám počas noci vám poskytne komfort, v podobe takzvaného suchého tepla. To má priaznivý vplyv na regeneráciu organizmu, znižovanie napätia a celkové uvoľnenie svalstva. Pomôcť môže tiež pri rôznych bolestiach a reumatických problémoch. Okrem toho je paplón z ovčej vlny antibakteriálny a nepodporuje rozmnožovanie roztočov a baktérií. Je tak veľmi vhodný aj pre alergikov a deti.

Ovčia vlna je skvelý izolant, vďaka čomu je paplón vhodný na celoročné použitie. V zime sa ovčia vlna sťahuje a chráni vás pred chladom zvonku. Zároveň bráni úniku tepla, takže vám bude celú noc príjemne. Naopak, v lete sa vlna rozťahuje, čo zabezpečuje tepelný komfort aj v horúcom počasí. Vynikajúco tiež odvádza vlhkosť.

Zaujali vás paplóny z ovčej vlny? V našej ponuke nájdete kvalitné produkty vhodné pre dospelých aj deti. Ten svoj si tak nájde každý člen rodiny.

blog-spanok

Aktívny životný štýl

Dostatok fyzickej aktivity významne ovplyvňuje výslednú kvalitu vášho spánku. Ak počas dňa len sedíte za počítačom či mobilným telefónom, môžu sa v noci dostaviť problémy so spaním. Snažte sa preto do svojho denného rozvrhu zaradiť aj fyzickú aktivitu či už v podobe cvičenia, prechádzky alebo športovej aktivity. Pohyb má zároveň priaznivý vplyv na znižovanie stresu a pomáha zlepšovať náladu, nespomínajúc jeho veľký význam pre zdravie organizmu.

Pred spaním sa neprejedajte

Posledné jedlo si naplánujte niekoľko hodín pred spaním, aby mal tráviaci systém dostatok času na jeho spracovanie. Vyhýbajte sa rôznym ťažkým jedlám ako je napríklad pizza, údeniny, fast food či dokonca strukoviny. Namiesto toho zvoľte ľahko stráviteľné potraviny, ktoré vám nespôsobujú ťažkosti. Vhodná je napríklad ryža, ovsené vločky, zemiaky a ryby či morčacie prsia.

Čas na upokojenie pred spaním

Veľmi dôležité je vytvorenie predspánkovej rutiny. Niekoľko hodín pred spaním si doprajte čas na upokojenie a vyhýbajte sa stresujúcim aktivitám. Problémy z práce odložte na nasledujúci deň a radšej si choďte čítať, zaplávať alebo si doprajte poriadny kúpeľ. Opakovanie takýchto upokojujúcich činností pomôže telu uvoľniť sa a rozoznať, kedy je čas ísť spať.

https://www.koze.sk/paplon-zo-100--ovcej-vlny-140x200-cm/

https://www.koze.sk/celorocny-paplon-premium--z-merino-vlny/

https://www.koze.sk/vankus-premium-z-merino-vlny-70x80-cm/